grzmiąca półlitrówa


Zespół w podstawowym składzie tworzyli: Jurek Bolanowski - gitara i śpiew, Sławek Gątkowski - perkusjonalia, Czarek Gierzyński - gitara, harmonijka i śpiew, Jarek Kaczorowski - flety, śpiew, Paweł Małolepszy - gitara basowa i śpiew, oraz Janusz Surma - banjo, mandolina, ksylofon, kazoo.

Do powstania Grzmiącej Pólitrówy - w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku - przyczynił się w dużym stopniu, niestrudzony (do dziś) animator życia kulturalnego młodszej i starszej młodzieży Marek Szor, zaś w początkach działalności artystycznej, raczkujących Grzmotelsów cierpliwie piastowali, nieodżałowana Gosia Zwierzchowska i bard wielu pokoleń miłośników dobrej piosenki Olek Grotowski.

Najbardziej znane piosenki Grzmiącej Półlitrówy to: Barman, Studia, Kantry, Poeta, Stare kufle, Apartament 432, Pociągi, Wędrowiec, Poeta. Piwa daj, List do dawnego przyjaciela, Franek. Obok swoich autorskich piosenek zespół od swego zarania usilnie i z dobrym skutkiem przypominał i lansował takie evergriny jak: Cztery piwka, 33 zawody, Zajazd pod Kogutem, Chodzi mi po głowie czy Siedzę sam.

Od pierwszego publicznego występu na Yapie, Grzmiąca zyskała ogromną sympatię i zainteresowanie ze strony publiczności oraz przychylność jurorów. Dowodem tego były liczne nagrody i wyróżnienia, z których najważniejsze to:
1987 - nagroda publiczności na Yapie. Na Bazunie rekomendacja do rozpowszechniania dla Kantry i Studiów. Pierwsze miejsce na Gorol Songu w Bielsku Białej.
1988 - nagroda specjalna dziennikarza telewizji holenderskiej za Barmana. Nagroda na Danielce.
1989 - nominacja z Yapy na SFP w Krakowie, tam zaś wyróżnienie i zaproszenie do udziału w koncercie laureatów.
1991 - nagroda za Poetę i nagroda specjalna na Bazunie za interpretację Wspomnienia (Czesława Niemena).

Na początku XXI wieku Grzmiąca rozszerzyła repertuar o piosenki takich klasyków folku i rocka jak Bob Dylan, John Fogerty, Kris Kristofferson, Sting, Tadeusz Nalepa, The Beatles, The Rolling Stones, czy Dżem.

Obecnie Grzmiąca - po liftingu i cyklu zabiegów odmładzających - z powodzeniem kontynuuje propagowanie swojego repertuaru na pubowych i plenerowych estradach całego kraju. Objawia się przy tym publiczności w dwóch postaciach: akustycznej (poetycko-folkowej) i zelektryfikowanej (folkowo-rockowej).

Akustyczną Grzmiącą Półlitrówę tworzą:

Wojtek Ciurkiewicz - gitara akustyczna, śpiew;
Kasia Cygan - śpiew, perkusjonalia;
Krzysiek Janowski - gitara akustyczna, śpiew;
Paweł Małolepszy - gitara klasyczna, śpiew, harmonijka.
W miarę możliwości czasowych delikatnie wspiera nas wokalnie i na bębnach, ulubieniec żeńskiej części publiczności Paweł Gajda.

W wersji zelektryfikowanej skład zespołu to:

Wojtek Ciurkiewicz - gitara solowa, chórki;
Paweł Gajda - perkusja, chórki;
Piotr Kopytek - gitara basowa, chórki;
Michał Makagon - instrumenty klawiszowe, chórki;
Paweł Małolepszy - wokal prowadzący, gitara elektroakustyczna, harmonijka.

Obok wszystkich wyżej wymienionych, w barwach Grzmiącej Półlitrówy występowali też i od czasu do czasu występują: perkusiści - Michał Smodlibowski, Adam Chwałowski, Sławomir Owczarek, Zbigniew Ulkowski, Piotr Misztela, Robert Musiał, Wiktor Synowiec i Gabriel Michalski; gitarzyści elektryczni - Szymon Langier, Marcin "Wiosna" Rytych i Cezary Magiera; basiści - Tomasz Rorbach, Paweł Januszewski, Robert Czajkowski i Włodzimierz Pytlos; klawiszowcy: Paweł Mikołajczyk i Mariusz Dobrzalski.
W razie potrzeby Grzmiącą wspierają też prześliczne żeńskie chórki. Jak dotąd odwagą, żeby z nami wystąpić wykazały się: Kasia Jarszak, Mariolka Jakubczak, Madzia Gumulec, Edytka Woźniak, Kasia Cygan i Agatka Michalska.Copyright Paweł Małolepszy